محتویات المقالة

دو روش متفاوت یادگیری، ماهی یا ماهی‌گیری؟

Share on email
Email
Share on print
Print

محتویات المقالة

تفاوت اساسی بین روش آموزشی ذهن هوشمند را با روش‌های دیگر آموزشی

در این قسمت می‌خوام یک تفاوت اساسی بین روش آموزشی ذهن هوشمند را با روش‌های دیگر آموزشی برای شما بیان کنم.

یک تفاوت بسیار بزرگ بین روش ذهن هوشمند و روش‌های دیگر در حیطه رشد شخصیت، روابط، کسب و کار و مسائل دیگر این است که:

نتایجی که در روش‌های متداول نسبت به یک موضوع به دست می‌آورید، از لحاظ سود و زیان، حالت‌های مختلفی دارند. مثلاً وقتی شما در دوره‌ای برای بهبود روابط خود با دیگران شرکت می‌کنید و از تکنیک­ها و روش‌های آن استفاده می‌کنید، در بهترین حالت تنها منجر به بهبود روابط شما می‌شود. شاید با خودتان بگویید که هدف ما هم از ابتدا همین بوده. ولی در نگاه ذهن هوشمند داستان متفاوت است. و البته سودی که گفتیم، در بهترین حالت است. خیلی وقت‌ها ممکن است برعکس نتیجه بگیرید و دردسرهای جدیدتری و عمیق‌تری برای ما شما وجود بیاید. خیلی وقت‌ها ممکن است نتایج بدتری در آینده برای شما داشته باشد.

چگونه این نکته را درک کنیم؟

البته لازم به ذکر است که این نکات را نمی‌توان درک کرد مگر اینکه با ساختار ذهن و تفکر آشنا باشیم.

پس در روش اول نتایج معکوس و مضر یکی از احتمالات است چرا که معیار دقیقی برای سنجش این روش‌ها وجود ندارد و این روش‌ها بر پایه آزمون و خطا شکل گرفته‌اند. در بهترین حالت که احتمال آن نیز کم است، نتیجه‌ای که به دنبال آن بودیم شکل خواهد گرفت.

برویم سراغ روش دوم یعنی روش یادگیری در ذهن هوشمند.

در روش ذهن هوشمند چند تفاوت اساسی وجود دارد.

با همان مثال بهبود روابط ادامه می‌دهیم. وقتی به روش ذهن هوشمند روابط خود را رشد می‌دهید، نه تنها روابط شما بهتر می‌شود و می‌توانید از نتیجه آن مطمئن باشید و تمام مسائل مربوطه را به خوبی تحلیل کنید، بلکه روش‌ها و مسائلی که یاد می‌گیرید باعث رشد ذهن و قدرت تفکر شما نیز می‌گردد!

و به همین ترتیب در مورد مسائل دیگر نیز همین اتفاق می‌افتد.

این نکته چه اهمیتی دارد؟

شاید با خودتان بپرسید که این موضوع واقعاً چه اهمیتی دارد. هرچند اگر به خوبی با خودتان و ذهنتان آشنا شده باشید، اهمیت آن را خود به خود درک خواهید کرد.

شما با این روش، در واقع دو جانبه به سود می‌رسید. هم مسائلتان حل می‌شود و هم ذهنتان رشد می‌کند و به این ترتیب روی ذهنتان سرمایه‌گذاری کرده‌اید. با توجه به مدل ذهن هوشمند، از آنجایی که ذهن هوشمند شما، مهم‌ترین بعد وجودی شماست، لازم است بیشترین توجه را نسبت به آن داشته باشید و مداوم آن را رشد دهید. پس با این روش یادگیری، فرصتی برای تغذیه ذهن هوشمند خودتان پیدا می‌کنید.

تفاوت دوم.

یک تفاوت مهم دیگر!

تفاوت دیگر مربوط به میزان درستی و غلطی محتوا و تکنیک‌هاست. هنگامی که شما به روش ذهن هوشمند تکنیکی یاد می‌گیرید، مقیاس و معیاری دارید تا تشخیص دهید که آیا این تکنیک درست است یا غلط، مفید است یا مضر.

بسیاری از تکنیک‌هایی که در حال حاضر آموزش داده می‌شود، تکنیک‌های تجربی هستند که بعد از مدتی مشخص می‌شود که اشتباه بودند و چه مشکلاتی برای شما می‌توانند به بار بیاورند. ولی در روش ذهن هوشمند، هر تکنیک را آگاهانه فرا می‌گیرید و می‌دانید که چه تاثیری روی شما خواهد داشت. یعنی به یک نگاه وسیع و کامل نسبت به هر تکنیک و هر آموزشی می‌رسید. جنبه های مثبت و منفی آن را خودتان می‌توانید کشف کنید و در نهایت می‌توانید مشخص کنید که بهترین راه برای پیاده‌سازی آن چیست؟

به طور خلاصه

به طور خلاصه، قدرت تحلیل و بینشی که در روش ذهن هوشمند به دست می‌آورید، بر پایه اساس زندگی شما یعنی همان ذهن و تفکر شماست.  هیچ الگویی نمی‌تواند بر خلاف این الگو باشد و در عین حال برای شما مفید باشد.

پس هنگامی که به این سلاح دست پیدا کردید، می‌توانید از مسیرتان بیشتر مطمئن باشید و سرعت رشد شما نیز در این روش بسیار بالا خواهد بود.

مراقب شلوغی بیش از حد زندگی خود باشید. در این لحظات است که اصلی‌ترین مسائل را گم خواهید کرد. یعنی خودتان

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Share on reddit
Reddit
Share on telegram
Telegram

المقالات المرتبطة

اترك تعليقاً